דף הבית / חדשות / נחתמה רפורמה במשק החלב המסדירה את הענף ל-10 השנים

נחתמה רפורמה במשק החלב המסדירה את הענף ל-10 השנים

שר האוצר משה כחלון, שר החקלאות אורי אריאל, יו”ר התאחדות חקלאי ישראל מאיר צור ומנכ”ל התאחדות מגדלי הבקר אביתר דותן, חתמו הלילה (ב’) על הסכם להסדרת ענף החלב ל-10 השנים הבאות.

עיקרי ההסכם – פתיחת שוק החלב לתחרות במטרה להוזיל את מוצרי החלב. במסגרת זו ייפתחו לייבוא רוב מוצרי החלב באופן מדורג כך שבתחילת 2019 המכס עליהם יפחת בכ-40% ובהמשך יחולו ירידות נוספות עד להפחתה של כ-65% במכס. 
להסכם החתום לחץ כאן

על פי הודעת משרד האוצר, ”ההסכם מהווה שמירה על ענף החלב והתכנון בו לשמונה השנים הקרובות. עלות ההסכם הינו 450 מיליון ₪ שמתוכם 350 מיליון ₪ יינתנו להשקעות ומענקים במושבים ו- 100 מיליון ₪ להשקעות ומענקים בקיבוצים”.

כמו כן הוחלט על הוזלה מדורגת של 23 אגורות של מחיר המטרה (המחיר אותו מקבל הרפתן לכל ליטר של חלב)  כך שבסוף התהליך ירד מחיר החלב מכ-1.92 שקל ל-1.69 שקל – סה”כ ירידה של 12%. בתמורה יקבלו הרפתנים תמיכה ישירה המכסה על רוב ירידת המחיר. לאחר ההפחתה צפויים מחירי החלב הגולמי להיות דומים לאלה הנהוגים באירופה.

פרסום

כיום מוצרי החלב בישראל הם מהיקרים בעולם ונובעים הן מריבוי רפתות קטנות והן מהעדר שטחי מרעה. ”ירידה זו” נאמר בהודעת האוצר, ”צפויה להוזיל משמעותית את מחירי מוצרי החלב המפוקחים כגון החלב, הגבינה צהובה, השמנת ועוד וכן את המוצרים הלא מפוקחים”.

לצד זאת, יינתנו מענקים של 450 מיליון שקל לשמירה על רפתות קיימות, לעידוד הקמת רפתות גדולות ויעילות, מענקי פרישה והקמת שותפויות וזאת, במטרה לתרום בהמשך לירידות מחירים נוספות. על מנת להגן על המגזר החקלאי, תתאפשר הקפאה זמנית של ירידת המכסים במידה שייפגע היקף ייצור החלב בארץ. כמו כן, על מנת לאפשר לשוק איזון בין עונות, הוחלט לפתוח חמאה ואבקת חלב במכסות פטורות ממכס ולא להוריד עליהן את המכס באופן גורף כמו על שאר המוצרים.

”מדובר ברפורמה עם ירידות המכסים המשמעותיות ביותר שנעשו עד היום וכן עם התקציב הגבוה ביותר שניתן לחקלאים בעשור האחרון” אומרים באוצר. ”הרפורמה צפויה להביא להוזלה שתחסוך למשק מאות מיליוני שקלים בשנה. כך למשל, בשנת הבשלת התהליך, יחסכו 350 מיליון שקלים בשנה אחת למשק. מדובר בחיסכון של מאות שקלים למשק בית, אשר מוציא למעלה מ3,000₪ בשנה על מוצרי חלב”.

שר האוצר משה כחלון: “אמש חתמנו על רפורמה היסטורית במשק החלב שתוזיל משמעותית את מחירי החלב עבור אזרחי ישראל, תייעל את ענף החלב ותפתח אותו לתחרות בריאה, וזאת לצד צעדים שנועדו להגן על החקלאי הישראלי. כחצי מיליארד שקלים יושקעו במסגרת הרפורמה בענף החלב בייצור המקומי במטרה לעודד את החקלאים והרפתנים לקחת את הענף קדימה. אני מברך את החקלאים ואת ראשי הארגונים על החתימה על ההסכם שמביא בשורה גדולה לאזרחי ישראל במאבק על הפחתת יוקר המחיה”.

שר החקלאות אורי אריאל: “בשעה טובה חתמנו על הסכם פורץ דרך יחד עם משרד האוצר ונציגי החקלאים והגענו להחלטות אשר מיטיבות הן עם החקלאים והן עם הצרכנים הישראלים. ההסכם הנוכחי מביא עימו מספר בשורות משמעותיות והוא יוביל ליעול משק החלב וחיזוקו וכמובן יחסוך כספים רבים לציבור. ההסכם הוא חלק ממדיניות משרד החקלאות לחזק את משק החלב ובהמשך לחתימת הסכם ייצוא מוצרי חלב תוצרת כחול לבן לסין. אנו ממשיכים לפעול על מנת לחזק את החקלאים הישראלים ואת הייצור המקומי הישראלי שאנו כל כך גאים בו.”

מנכ”ל משרד האוצר שי באב”ד: “לאחר מו”מ אינטנסיבי שהתנהל בשבועות האחרונים ומתוך רצון אמיתי להביא לרפורמה משמעותית במשק החלב, חתמתי הלילה על הסכם בין המדינה לנציגות החקלאים והרפתנים אשר יביא בעתיד הקרוב להפחתה משמעותית במחיר החלב בישראל וייתן אופק לייעול ושיפור הפיריון בתהליך הייצור המקומי”.

יו”ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: “המטרה שלי בהגעה להסכם הייתה שמירת המשק המשפחתי, ענף החלב כולו בחקלאות ובתעשייה ואכן שמרנו על המשק המשפחתי, ענף החלב והתעשייה המקומית. הבטחנו את הייצור המקומי בכמותו הנוכחית עם גדילה מסוימת לעשר השנים הבאות, הבטחנו את מי שרוצה לפרוש בכבוד ולקבל תמורה בטוחה והוגנת בעבור מכסת החלב שברשותו. הכנסת ייבוא העגלים לתוך הסכם החלב הוא הרבה יותר מאשר החזרת המכס ושמירה הן על מפטמי העגלים והן על המרחב הכפרי שכן בשנים האחרונות גורמים מחוץ למרחב הכפרי מנסים להשתלט עליו בעזרת ענף זה. הענף חזר לחקלאים והבשורה הלא פחות חשובה היא בשורה בעניין צער בעלי חיים והגנה על בעלי החיים.”

מנכ”ל התאחדות מגדלי הבקר, אביתר דותן: “מדובר בהסכם מרשים ומאוזן בין רצונות הממשלה ובין רצוננו לפרנסה מכבדת ושמירת הרפת הישראלית הפרוסה לאורך כל הארץ הזה. נמצאה הדרך להשקעות משמעותיות לאחר עצירת השקעות בענף בשנתיים האחרונות, תנאי פרישה הוגנים ופתרונות לבעיות הרגולציה. הסתגלות לתנאי הסכם אינה קלה והתייעלות תמיד היתה בבסיס התנהלות הענפית ואנו אמונה לשמור על הענף לתפארת שלנו.”

מזכ”ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן: ״ההסכם מבטיח את עתיד ענף החלב לשמונה השנים הקרובות. עם זאת קיימים וויתורים כואבים מאוד מצד החקלאים שעיקרם סגירת רפתות קטנות וכניסה של ייבוא העלול לחסל את כל ייצור הגבינות הצהובות והקשות במדינת ישראל. אנחנו תקווה שהרפתנים יצליחו להתאים את עצמם למציאות החדשה ולשרוד גם בתנאים החדשים של ההסכם.״

מזכ”ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: “אני מברך את חברי לצוות המוביל שהשכילו להגיע לקו הגמר מאוחדים מגובשים ונחושים. ברצוני להביע הערכה לשר האוצר שהבין את עצמת האתגר והצליח להוביל מתווה מאוזן שיביא להוזלת מחירים – מחד, וליציבות בענף מרכזי בחקלאות הישראלית – מאידך.”

פרסום

מועצת החלב הודיעה הערב, כי תצטרף לחתימה על ההסכם רק במידה ודירקטוריון המועצה יאשר אותו.

מטה המאבק של הרפתנים המייצג רפתנים קטנים ובינוניים, שלח הערב מכתב רשמי באמצעות עורכי דינו, בו הם מאיימים בפתיחת סכסוך מול התאחדות מגדלי הבקר, במטרה להכריז עליה כגוף שאיננו מייצג אותם יותר.

לטענתם, מנכ”ל ההתאחדות ומוסדותיה המקדמים הסכם שהוא בניגוד לתקנון ההתאחדות. “ההסדר החדש יביא לסגירה של כ60% מהמשקים. הסכם זה נדחה על ידי הרפתנים בחודש ינואר וכעת עלה מן האוב בשל לחצי שר האוצר המנסה בכח להראות הישג בשדה הפוליטי שעה שאינו מצליח להביא תוצאות אמת בכל הנוגע לדיור , פנסיות , הוצאות רכב דלק וכדומה”.

במקביל, הגיש הוועד בקשה לבית המשפט המחוזי בחיפה לעכב את יישום ההסכם בשוק החלב. בית המשפט נעתר לבקשה והוציא צו עיכוב זמני עד לדיון מעמיק יותר בהסכם, שנקבע ליום רביעי הקרוב.

לטענת ועד הפעולה של הרפתנים, ”ההחלטה על חתימה על ההסכם מול האוצר נעשתה במחטף, מבלי להתעמק ב”משמעויות הקשות” לרפתנים מקבלת ההסכם – ובניגוד חמור לתקנון התאחדות מגדלי בקר. כמו כן, טוענים בוועד הפעולה של הרפתנים, המייצג רפתנים ממושבים בכל חלקי הארץ – שעל פי תקנון התאחדות מגדלי בקר, כאשר קיימת מחלוקת מהותית סביב החלטה של ההתאחדות – על הצדדים להיכנס להליך בוררות. הליך כזה לא בוצע – ועל כן, לטענתם – החתימה על ההסכם איננה חוקית”.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של משקנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל משק נט

מערכת פורטל משק נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית משק החלב משק הבקר גידול עופות ודגי מאכל. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

התחרות הבינלאומית ל’דייג ספורטיבי’ תפתח בחופי איגוד ערים כינרת

התחרות הבינלאומית ל’דייג ספורטיבי’ תפתח בחופי איגוד ערים כינרת ותמשך 125 שעות ברציפות ללא הפסקה! …

תגובה אחת

  1. ברק לוי

    ההסכם עד 2025 כך שזה 6 שנים ולא 10 תקראו בהסכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *