ביטן בדיון על עליית מחירי מוצרי החלב המפוקחים: לא נוותר על פתרון שיקפיא את העלייה כבר עכשיו

יו"ר ועדת הכלכלה ביטן בדיון על עליית מחירי מוצרי החלב המפוקחים: לא נוותר על פתרון שיקפיא את העלייה כבר עכשיו

היו"ר ביטן הודיע כי יכנס את הוועדה שוב כבר בחמישי וקרא לאוצר להכניס את היד לכיס ולמצוא פתרון: "מדובר בסך הכל ב-100 מיליון שקל שאפשר למצוא"; נציג האוצר: אין למשרד כסף משלו, זה הכיס של הציבור

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה היום לישיבה דחופה, אותה יזם היו"ר ח"כ דוד ביטן, על רקע עליית מחירי מוצרי החלב שבפיקוח שנכנסה הבוקר לתוקף. בפתח הדיון הזכיר כי לפני למעלה מחודשיים, במסגרת דיוני יוקר המחייה, עניין העלייה הצפויה עלה בוועדה. הוא הזכיר כי לאחר שפנה לשר האוצר בצלאל סמוטריץ בעניין, השר עמד בהבטחתו למתן בחצי את ההעלאה. עם זאת, היו"ר ביטן הוסיף כי זה לא מספק וקרא לאוצר להכניס את היד לכיס ולמצוא פתרון. "ברגע שהמחיר עולה הוא יוביל לעליית מחירי המוצרים הלא מפוקחים והם לא ירדו. אנחנו רוצים פתרון עכשיו ולא נוותר", אמר.

רכז כלכלה ותעשייה באוצר, גל ברנס, אמר כי לאחר שיח ארוך הושג אתמול הסכם עם נציגי הענף, שמקטין במחצית את העלייה הצפויה במחיר. הוא הסביר כי מאחר שמחיר המוצרים המפוקחים לא התעדכנו נוצר חוב ליצרנים. הוא הוסיף כי ההסכם הוא לפרוס את תשלום החוב על פני שלוש שנים, כשבזמן הזה יתבצע טיפול בבעיות אחרות כדי להוזיל את המחיר.

פרסום

בתגובה לכך אמר היו"ר ביטן: "תורידו את מחיר החלב, לא מעניין אותי איך. אני לא יודע מה תעשו, תעשו מה שאתם רוצים. אנשים לא יכולים לקנות מוצרים בעלייה כזאת". לדבריו, מדובר ב100 מיליון שקל שהאוצר יכול למצוא.

ח"כ רון כץ אמר כי אם הדבר לא יטופל הוא יגיש הצעת חוק להורדת המחיר. ח"כ אלון שוסטר ציין כי יש היגיון בטיס האוטומטי של השינוי במחיר, והוסיף כי הבעיה החלה כאשר שר האוצר לשעבר משה כחלון הקפיא ב-2018 העלאה שהייתה צריכה להיות כבר אז ונוצר חוב למחלבות. ח"כ ינון אזולאי ביקש לדעת על כמה עומד החוב, ברנס השיב: "מאות מיליוני שקלים", ח"כ אזולאי אמר כי זה יותר קרוב ל-200 מיליון וברנס ציין כי מדובר על כ-300-400 מיליון שקלים. היו"ר ביטן הודיע כי יכנס את הוועדה כבר ביום חמישי לדיון נוסף, ואמר כי הוא דורש פתרון ואם צריך אז שהשרים יגיעו לישיבה.

ח"כ שלי טל מירון אמרה כי החלב בישראל הוא היקר בעולם, ולתחושתה לא נעשה מספיק כדי לפתור את הבעיה. ח"כ מיכאל ביטן הצטרף גם הוא לדרישה לפתור את הבעיה. ח"כ מאיר כהן אמר כי באוצר תמיד לא יודעים מאיפה להביא את הכסף, אבל כששרים מתעקשים אפשר למצוא תקציב.

ח"כ אריאל קלנר ציין כי ראש הממשלה עצמו מטפל בנושא. ח"כ סימון מושיאשוילי אמר כי האוצר צריך להכניס את היד לכיס. ברנס הגיב וציין כי לאוצר אין כסף משלו וכי מדובר בכיס של הציבור. על כך הגיב היו"ר ביטן כי האוצר נותן כסף לכל מיני ציבורים ויכול לתת פיצוי גם במקרה הזה. ח"כ אחמד טיבי הוסיף כי לפעמים כן צריך לבכות על חלב שנשפך, ועל אטימות שרואה ביוקר המחיה קרדום לחפור בו, הוא הוסיף כי חשוב שחברי הכנסת יוכלו לפעול יחד לעצור את עליית המחירים. היו"ר ביטן הגיב ואמר כי לא מדובר בדיון פוליטי, וקרא לטפל בבעיה.

מנכ"ל מועצת החלב, איציק שניידר, אמר כי על כל קרטון חלב ששמו המחלבות בתקופה האחרונה על המדף הן הפסידו כסף, וההסדר שהושג יביא אותן לאיזון, כשאת תשלום החוב הן הסכימו לדחות בכמעט 4 שנים. סמנכ"ל הכספים של טרה, ארז רביד, ציין כי טרה מפסידה תקופה ארוכה מאוד ויש קושי לתפקד בעולם של עליות מחירים כשההסכם הקודם עם המדינה הופר.

פרסום

מנכ"לית חטיבת החלב של תנובה, ענת גרוס שון, אמרה כי אין הרבה מחלבות שמייצרות מוצרים מפוקחים, וציינה כי מאז 2018 נגרר הסיפור של העלאת המחיר שלהם, כשליצרני החלב אין שום וודאות מאז ששר האוצר לשעבר כחלון לא חתם על ההעלאה. לדבריה, המנגנון האוטומטי נועד לאפשר למחלבות לקבל מה שמגיע להן.

היו"ר ביטן אמר בתגובה כי בגלל המנגנון האוטומטי אין לאוצר אינטרס לפתור את בעיית הגרעינים. ברנס ציין כי אם או בלי לחץ, משרד האוצר עובד כל הזמן להוריד את יוקר המחייה. הוא הוסיף כי הוא לא חושב שיהיה נכון לבטל את המנגנון האוטומטי, ואמר כי ניתנו פתרונות אחרים לכיס של הציבור כמו למשל נקודות זיכוי במס.

היו"ר ביטן סיכם את הדיון ואמר כי צריך לתת פיצוי למחלבות ולהקפיא את עליית המחיר, והוסיף כי הוא לא אוהב לאיים ולכן לא מאיים לעצור את דיוני חוק ההסדרים. לדבריו, מדובר בסך הכל ב-100 מיליון שקל חד פעמי שהאוצר יכול למצוא, ועד ספטמבר אפשר יהיה לטפל בבעיית מחיר הגרעינים. הוא אף הודיע כי ביום חמישי יכנס את הוועדה להמשך הדיון, וביקש עד אז פתרון שלא פוגע ביצרנים.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

נחשף מרכז הפצה לוגיסטי של ביצים מוברחות ומכון "מיון" פיראטיים

24/04/2024

מחירים החדשים של מוצרי החלב בפיקוח:

15/04/2024

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום