"דייג ליום אחד"

תערוכת צילום חדשה בכפר הנופש עין גב

אוצר- עפר בלנק, נעילה- 31.10.2021

 

"יש יותר דגים ממים בכנרת" אומר קפטן מנחם לב, המנהל את צוות הדייגים על ספינת הדייג הוותיקה בעין גב שבכנרת, שפגישה מקרית, על המזח בנמל עין גב עם הצלם והמורה לצילום עפר בלנק, הולידה פרויקט צילום משותף, שנמשך שנה, בו יצאו בלנק וקבוצת צלמים, על ספינת הדייג "גיל" של קיבוץ עין גב, לעומק הימה ותיעדו את פעילות הדייג. לכל הפלגה הצטרפו חמישה צלמים וצלמות, לראות, לחוות ולתעד את פעילות הדייג ברשתות של קפטן לב וצוותו כ"דייגים ליום אחד".

פרסום

 

בתערוכה החדשה משתתפים 18 צלמים וצלמות, שיציגו 60 צילומים פרי ההפלגות עם צוות הדייגים של עין גב.

 

וכך מתאר את החוויה עפר בלנק יוזם הפרויקט ואוצר התערוכה: "בכל פעם השייט שונה, ממזג האוויר, האור ועד למצב הכנרת, יותר מלאה, שקטה, סוערת, כחולה, ירוקה או אפורה, השמיים כחולים, מעוננים או נקיים, אין יום דומה לקודמו. חווייתו של אדם מול האינסופי בטבע, צלמים ודייגים שטים בספינת דייג, הספוגה באור השמש והרוח החובטת בה, הגלים הלוחשים, כאשר קפטן לב והדייגים דרוכים לרגע בו יינתן האות ותושלך אל המים רשת היקפית ענקית, בקוטר 350 מטר, אל הגוונים של ירוק וטורקיז באגם, מהם תשוב ותעלה עמוסה בדגים, אותם יאסוף הצוות אל הסירה הקטנה, הנגררת מאחור, ימיין אותם לארגזים וימהר לכסות בקרח. אחדים יעיף מנחם לשמיים כי יש לחלוק, גם עם השחפים".

 

קפטן מנחם לב מספר: "בזכות המקום בו אני חי אין ויכוח על קו המים. מייסדי הקיבוץ חיו בבדידות במזרח הכנרת ורצו להגיע לגדה השנייה כדי לבקר את שכניהם הקיבוצניקים, הם רכשו סירות קטנות כדי לעשות זאת. אחר כך הם למדו מערביי הסביבה לדוג וענף הדיג קם והיה הראשון בענפי הקיבוץ" אומר קפטן לב ומוסיף: "אני הגעתי מהעיר לקיבוץ עין גב, בכדי לעבוד בכנרת והיא הייתה עבורי כמו כוס יין גדולה ומלאה. כמו שאי אפשר להפסיק את הסיפור בן השמונים של עין גב, כך אסור להפסיק את הטיפול בכנרת. אנו מקבלים בברכה את איתני הטבע המיטיבים עם הכנרת אשר העלו את המפלס ומקווים שייטיבו גם עם דגת הכנרת".

 

קיבוץ עין גב ציין לפני כמה שנים לא רק את יום הולדתו ה-80, אלא גם את העובדה שהינו היישוב הישראלי הראשון שהוקם במתכונת חומה ומגדל ממזרח לכנרת והקיבוץ הימי הראשון שהכלכלה שלו התבססה בעיקרה על דיג. היום עין גב נותר הקיבוץ היחיד בתנועה הקיבוצית שעדיין מפעיל את ענף דיג בכנרת.

 

עוד מוסיף עפר בלנק: "הכנרת משקפת את מצב הרוח הלאומי של עם ישראל. כשהכנרת שופעת מים, אנחנו שמחים וכשהמפלס יורד, נעשה יותר עצוב. הטבע מסביב משתנה, נראה מרחוק, על מרחבי שדותיו, פה ושם איזו כלנית אבודה, הנוף מוריק בצבעי פסטל עזים בעונה הגשומה ונהפך לצהוב שצורב את העיניים בעונה היבשה ואנחנו כצלמים לא מפסיקים ומצלמים ללא הרף ולכל עבר, פעם לעבר הנוף, פעם לעבר השחפים, הלבניות והקורמורנים הזוכים לסעודה חינם ופעם לעבר קפטן לב וצוותו, הפועלים כגוף אחד, מיומן, יעיל ומקצועי, כשברקע צפצופי הסונאר שעל הספינה ופקודותיו של הקפטן הקורעות את דממת לב האגם. כצלמים אנו מתעדים את הסובב אותנו, מנסים להבין, להתבונן, ללכוד על חיישן המצלמה את הדימוי. צילום הוא לכידה של רגע, של יחידת זמן אחת לא מוגדרת וצריבתה לכדי דימוי מודפס או דיגיטלי. צילום הוא שפה, כלי עזר שבאמצעותו אנחנו מבטאים רגשות, תחושות ומחשבות", אומר בלנק ומוסיף: "מטרתו של צילום דוקומנטרי הוא בתיעוד אנשים ואובייקטים בסביבתם הטבעית ובצורה אובייקטיבית. כצלמים אנו הצופים, לא המשתתפים, מנסים לא להפריע, להיות רואים ולא נראים ואת החוויה שעברנו ניתן לחוש היטב בתמונות המוצגות בתערוכה החדשה".

פרסום

 

שמות הצלמים- עפר בלנק, שאול אדם, צבי אביבי, נלי ניצן, משה שליט, משה ציטר, מיכה הלמן, מוטי משבך, חיים יעבץ, זאב אלון, הלל אפרת, דורון תלמי, בוני איימס, אריה דהן, אן רפפורט, משה שליט, אופיר בנימין ואהוד בר-אב.

 

ניתן לרכוש את הצילומים בקבלה של כפר הנופש עין גב.

ההכנסות מהמכירה יתרמו למרכז הרפואי פדה-פוריה בטבריה.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

רפורמת הלולים נדחתה ל-2027 בעקבות המלחמה בצפון

08/04/2024

נתוני הצריכה של בקר עופות ודגים שהיו לנו ב-2023 לעומת 2022

08/04/2024

קורס טיפול בזבל מהרפת, מאי-יולי 2024

03/04/2024

טון בשר בקר, בשר עוף ודגים נתפסו בשני אטליזים בראשון לציון ובחולון

03/04/2024

מאזן אספקת המזון 2022

19/03/2024

23 עיריות ורשויות מקומיות יזכו לתקציב ייעודי ממשרד החקלאות לרכישה של מרפאות...

17/03/2024

רפורמת הלולים נדחתה ל-2027 בעקבות המלחמה בצפון

08/04/2024

נתוני הצריכה של בקר עופות ודגים שהיו לנו ב-2023 לעומת 2022

08/04/2024

קורס טיפול בזבל מהרפת, מאי-יולי 2024

03/04/2024

טון בשר בקר, בשר עוף ודגים נתפסו בשני אטליזים בראשון לציון ובחולון

03/04/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום