הקשר בין המראה שלנו והמערכת האקולוגית הפנימית

מאת לוטי זילברמן מהנדסת כימיה תואר שני עם התמחות בתרופות,תזונה וסביבה

כשהגוף שלנו בריא מבפנים, המראה החיצוני נראה זוהר, אבל אם הגוף יצא מאיזון, הסימנים הראשונים יופיעו בעור. הסיבה היא שהעור זה האיבר הכי גדול בגוף, והוא המקום הראשון שמציג תסמינים שלילים הנובעים מדיאטה לקויה המשפיעה על המערכת האקולוגית של הגוף.

מערכת אקולוגי בריאה, כוללת חיידקיים ושמרים טובים הנקראים "פרוביוטיים" הנמצאים במעי.

החיידקים הפרוביוטיים עוזרים לעיכול, לקלוט חומרים מזינים חיוניים, משפרים את מערכת החיסונית, ומחזק את הבריאות הכללית. ידוע כיצד הפרוביוטיים עובדים במעי, אבל פחות ידועה ההשפעה על כלל הגוף. מחקר חדש מצא שהמיקרו-אורגניזמים מהמעי יכולים לשלוח אותות לעור ולרירית. אם מרגישים שהעור לא נראה צלול וזוהר, יתכן שאין איזון במערכת האקולוגית הפנימית שנחלשה כתוצאה מחשיפה לרעלים מהסביבה, מזון מעובד, תרופות ואורח חיים לחוץ.

פרסום

החוקרת, פרופסור קריסטין לנג, פרסמה בירחון "Nutraingredients " 26/10/2010 הקושרים בין חיידקים פרוביוטיים ומראה העור.

החיידקים הפרוביוטיים מוכרים הודות להשפעה החיונית בבריאות המעי, אך מחקרים חדשים מצאו שהתועלת שלהם אינה מוגבלת רק למערכת העיכול. המיקרואורגניזמים האלה משפיעים על כל הגוף ויוצרים קשרי גומלין בין העור ורירית המעי. חוקרים בודקים כיצד הקשר הזה יכול לעזור לבעיות עור כגון יובש, לשפר הקולגן או ליצב את המיקרופלורה על עור ולעזור כנגד גירויים.

פרופסור קריסטין לנג מציינת שייצור תכשירים הקוסמטיים על בסיס חידקים פרוביוטיים החל לפני שנה או שנתיים וכבר מספר קטן של תכשירים נמצאים בחנויות בריאות.

חברת הקוסמטיקה "קליניק" הוציא סומק נוזלי לאיפור המכיל חיידקים פרוביוטיים, המחזק ושומר על העור, סבונים, תרחיצים ועוד מוצרים לטיפול אישי.

השפעת החיידקים הפרוביוטיים על עור התגלתה למעשה מזמן…

עוד ב-2001 דיווחו על ההשפעה החיובית של חיידקים פרוביוטיים למניעת אקזמה בתינוקות. אקזמה (המוכרת גם בשם"Atopic Dermatitis ") לא נובעת מבעיות עור אלא מבעיות במערכת החיסונית. אקזמה זה למעשה הסימן הראשון של אלרגיה בימים הראשונים אחרי הלידה, ולפי נתוני המומחים מבית החולים מיו קליניק בארה"ב, שלושה מתוך ארבעה ילדים יפתחו אסטמה או קדחת השחת מאוחר יותר.

מחקר שהתפרסם ב-2008 מצא שילדים עם מספר מצומצם של סוגי חיידקים במעי, שבוע אחד אחרי לידה, הם יותר מועדים לפתח אקזמה בגיל 18 חודשים.

רצוי לתת לתינוקות תוספת חיידקים פרוביוטיים (חיידקים טובים) שיכולים לעזור למניעת אקזמה ומחלות אלרגיות אחרות. בנוסף הם מסייעים להתפתחות המערכת החיסונית, וכנגד בעיות עור אחרות.

איך מספקים לגוף חיידקים פרוביוטיים?

פרסום

הדרך טובה ביותר היא באמצעות מזון. לא צריך לחכות שמפעלי הקוסמטיקה יפתחו תכשירים פרוביוטיים במיוחד לטיפול בעור, אפשר לקבל חיידקים טובים באמצעות מזון שעבר תסיסה וגם דרך תוספי מזון שנמצאים ברשתות הפארם.

המזונות המומלצים כוללים יוגורטים, גבינות שעברו תסיסה, כרוב חמוץ (מומלץ מאוד).

תוסף מזון של חיידקים פרוביוטיים גם מומלץ במיקרים שאין לא מקבלים מספיק מהמזון, במקרים של הרעלות מזון, בזמן לקיחת אנטיביוטיקה, באכילת מזון במסעדות ובנסיעות. להדגיש שהמדובר ב"תוסף" והוא אינו תחליף למזונות שעברו תסיסה.

מחקרים מצאו גם ששימוש ישיר על פני העור מקטין את הנזק של חשיפת יתר לשמש, ואף להאט את קצב הזדקנות העור.

תכשירים מתקדמים עם פרוביוטיים לא צפויים לגרום לנזק לעור, אבל הדרך היעילה ביותר היא דרך מערכת העיכול.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

האם הביצה הקשה מקולקלת ?
איך להפשיר בשר ? מה הדרך הנכונה ביותר להפשיר בשר קפוא
כיצד להיזהר משפעת העופות
התאגיד לפיקוח וטרינרי מסכם את פעילותו לשנת 2020
הנחיות בשר בקר מיושן עבור תהליך ייצור, אחסנה, הובלה ושיווק .
האם לשטוף עוף לפני הבישול ?
האם הביצה הקשה מקולקלת ?
איך להפשיר בשר ? מה הדרך הנכונה ביותר להפשיר בשר קפוא
כיצד להיזהר משפעת העופות
התאגיד לפיקוח וטרינרי מסכם את פעילותו לשנת 2020
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום