יו"ר ועדת הכלכלה מרגי: דורש עד סוף החודש עדכון על המו"מ בעניין תכנון משק החלב

היו"ר מרגי אמר את הדברים בדיון בנושא אחר בתקנות החלב, לנוכח העובדה כי תוקף התכנון עשוי לפקוע בסוף השנה; סמנכ"ל משרד החקלאות: "אסור להגיע ל-31 בדצמבר ללא מחיר מטרה – האוצר רוצה להשאיר את זה בן ערובה"; נציג האוצר: "המו"מ מתקדם – מקוום לפריצת דרך היום"
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה היום את בקשת משרד החקלאות לתקן את תקנות תכנון משק החלב,
העוסקות בשליחת הודעות לרפתנים וייצור חלב באומנה. בפתח הדיון התייחס היו"ר מרגי משא ומתן בין הרפתנים למשרדי החקלאות והאוצר, ולכך שהאוצר נמנע מלאשר את בקשת שר החקלאות לאפשר חצי שנה נוספת של תכנון במשק החלב, עד להגעה להסכם. "האוצר לא יכול להתנהל בצורה כוחנית וחד צדדית, יש עוד שחקנים בזירה", אמר.
היו"ר מרגי פנה לנציג האוצר ושאל מדוע באמצע המשא ומתן הם מסרבים להגיש לאישור הוועדה את הצו המאריך את תקופת התכנון במשק החלב בחצי שנה נוספת, והאם האוצר מודע להשלכות. רפרנט מים וחקלאות באגף התקציבים, גלעד קצב, השיב: "אנחנו במו"מ מתקדם עם משרד החקלאות והמגדלים, וכשזה יבשיל נשמח לקדם את המשך תקנות מחיר המטרה.
בתגובה לכך דרש היו"ר מרגי התייחסות ללוחות זמנים, וקצב השיב: "אנחנו אמורים להיפגש עוד היום ומקווה שתהייה פריצת דרך". מנכ"ל מועצת החלב, איציק שניידר, ציין כי תוקף התכנון הוא עד ה-31 בדצמבר ואם לא יהיה הסכם בימים הקרובים צריך להאריך את התכנון. סמנכ"ל משרד החקלאות, ד"ר אסף לוי, אמר: "האוצר רוצה להשאיר את זה בן ערובה". בתגובה לכך אמר קצב: "זו לא הכוונה, אנחנו מנסים להגיע להסכם".
היו"ר מרגי ביקש את התייחסות האוצר באשר לעמדתו האם להשאיר את הסדר מחיר המטרה או לתת לכוחות השוק לקבוע את המחיר, וקצב השיב כי עמדת המשרד היא "להמשיך במו"מ ולהגיע להסכם". לוי הגיב כי "אסור להגיע ל-31 בדצמבר ללא מחיר מטרה".
היו"ר מרגי קרא לאוצר להיכנס למשא ומתן אינטנסיבי עם הרפתנים ומשרד החקלאות ודרש תשובות עד סוף חודש נובמבר.
"אם מישהו מבקש להשתמש בזה כמנוף בגלל בעיות פוליטיות כאלה ואחרות – אני מבקש לדעת מזה", אמר.
את התיקונים שאושרו היום הציג קודם לכן הסמנכ"ל לוי, שאמר כי הם עוסקים בשני נושאים עיקריים, האחד הוא אופן שליחת הודעות בדבר המכסה השנתית. כיום משלוח ההודעות נעשה בדואר רשום, בעלות של כ-24 אלף שקל בשנה. המשרד מבקש לאפשר משלוח הודעות בדואר רגיל, או בדואר אלקטרוני למי שאישר זאת.
התיקון השני עוסק בהסדר המאפשר לייצרן לייצר את המכסה שלו במשקו של יצרן אחר. המשרד מבקש לאפשר ליצרן שהפסיק זמנית את הייצור וקיבל היתר אומנה להתקשר בשותפות עם יצרנים נוספים בתום ההיתר, אם הפסיק את הייצור לתקופה מוגבלת שאינה עולה על 3 שנים. כמו כן, המשרד מבקש לאפשר ליצרו להעביר חלק ממכסת הייצור ליצרן אחר במקרה של מחלה ברפת, לתקופה של עד חצי שנה לאחר סיום ההסגר על משקו, על מנת לאפשר לו להתארגן מחדש לייצר את מלוא המכסה.
ח"כ אנטאנס שחאדה שאל על המכסות למגזר הערבי, ולוי השיב כי בכל פעם שגדלה מכסת הייצור של החלב ישנה חובה להקצות מכסה ליצרנים חדשים, ותמיד ישנה העדפה למגזר הערבי. מנכ"ל מועצת החלב, איציק שניידר, בירך על התיקונים ואמר כי הם מטפלים בעיוותים שכבר 4 שנים הרפתנים ממתינים לטיפול בהם.

פרסום
Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

רפורמת הלולים נדחתה ל-2027 בעקבות המלחמה בצפון

08/04/2024

נתוני הצריכה של בקר עופות ודגים שהיו לנו ב-2023 לעומת 2022

08/04/2024

קורס טיפול בזבל מהרפת, מאי-יולי 2024

03/04/2024

טון בשר בקר, בשר עוף ודגים נתפסו בשני אטליזים בראשון לציון ובחולון

03/04/2024

מאזן אספקת המזון 2022

19/03/2024

23 עיריות ורשויות מקומיות יזכו לתקציב ייעודי ממשרד החקלאות לרכישה של מרפאות...

17/03/2024

רפורמת הלולים נדחתה ל-2027 בעקבות המלחמה בצפון

08/04/2024

נתוני הצריכה של בקר עופות ודגים שהיו לנו ב-2023 לעומת 2022

08/04/2024

קורס טיפול בזבל מהרפת, מאי-יולי 2024

03/04/2024

טון בשר בקר, בשר עוף ודגים נתפסו בשני אטליזים בראשון לציון ובחולון

03/04/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום