מחלת העכברת -מסביר הווטרינר ד"ר גיל שביט

ד"ר גיל שביט

בהמשך לבהלת ההדבקות ממקורות מים טבעיים בגולן במחלת העכברת מסביר הווטרינר ד"ר גיל שביט: הפגיעה העיקרית של מחלת הלפטוספירה (עכברת) בחיות הינה הפלות בפרות.

יש חשש להידבקות בני אדם מהפרשת החיה, כלבים יש לחסן פעם בשנה נגד המחלה

 

פרסום

הוטרינר ד"ר גיל שביט, מיסוד המעלה אומר כי מחלת הלפטוספירוזיס (עכברת) נגרמת על ידי חיידק הלפטוספירה והינה מחלה זואונוטית, כלומר עלולה לעבור לבני אדם מבעלי חיים. ההדבקה נגרמת בעיקר ע"י מגע ישיר או עקיף עם שתן של בע"ח נגועים. בישראל, עיקר הפגיעה של מחלה זו היא בפרות, והינה אחד הגורמים העיקריים להפלות בפרות. המחלה עלולה להתבטא גם בצהבת ובשתן דמי, כשל כליות וכבד.

המחלה נקראת עכברת מאחר ועכברים וחולדות הינם הנשאים העיקריים של החיידק בטבע, והם עלולים להדביק דרך הפרשותיהם את חיות המשק, ובהמשך את בני האדם.

 

המחלה פוגעת גם בכלבים, העלולים לפתח סימני מחלה הקשורים בכליות ובכבד. בחלק מהמקרים ישנה החלמה מלאה אך תתכן התדרדרות עד כדי אי ספיקת כליות או דלקת כבד כרונית.

שתן כלבים נגועים במחלה עלול להדביק בני אדם. קיימים זנים שונים של המחלה ולא כל חיסון מגן מפני כל הזנים. חיסון "משושה" ניתן לכלבים פעם בשנה, ומחסן נגד חמש מחלות נוסף על הלפטוספירה- כגון פארוו וכלבלבת.

 

בישראל המחלה נפוצה כאמור בעיקר בפרות, לרוב קלה וחולפת, ולעיתים אף חסרת תסמינים. הסימפטומים הבולטים ביותר להדבקות בבקר הם הפלות, ירידה בפוריות, ירידה במתן חלב ושינוי בצבע החלב, ההופך לצהבהב. כמו כן רואים לעיתים שתן דמי וצהבת. בעגלים עלולה להופיע מחלה חריפה המלווה בחום, ירידה במשקל, דלקת בלחמית העין, צהבת ושלשולים, שתן דמי, דלקת ריאות ובהחמרת המחלה גם דלקת קרום המוח ופגיעה במערכת העצבית המרכזית.

מחלת הלפטוספירוזיס בצאן בוגר שכיחה פחות בהשוואה לבקר, אולם דומה בעיקרה לבקר כולל תופעת הפלות. המחלה לרוב אינה מלווה בסימנים קליניים. בטלאים עלולה להופיע מחלה חריפה, כמו בעגלים.

פרסום

אופן ההדבקה הוא על פי רוב על ידי מגע ישיר או עקיף עם שתן או הפרשות נוספות של בעל חיים חולה. החיידקים המצויים בשתן או במים המזוהמים בחיידק הלפטוספירה (בעיקר מים עומדים ולא זורמים) עוברים באמצעות פצעים פתוחים, או במגע עם רירית העיניים. אנשים העובדים עם בעלי חיים ובאים איתם במגע ישיר הינם בעלי הסיכון הגבוה ביותר להדבק במחלה, כמו רפתנים, בוקרים, קצבים, ווטרינרים וכד'.

הטיפול בלפטוספירוזיס מבוסס על מתן אנטיביוטיקה מתאימה, ובשלביה המוקדמים של המחלה ניתן לרפאה בקלות יחסית. בעדרי בקר וצאת בהם זוהתה המחלה מלווה הטיפול התרופתי במתן חיסונים מתאימים . קיימת חשיבות רבה למניעת המחלה עקב הסיכון להדבקה והפצתה לכן על הרפתנים ומגדלי הצאן למנוע כניסת מכרסמים לאזור בו גדלות הפרות ומגע עם מזונן ,על מנת להפחית את הסיכון להפצת זיהומים מחיות אלה. אין לאפשר לבעלי חיים ,לשתות ממקורות מים עומדים, והעובדה הזו נכונה גם לבעלי חיים המצטרפים לבעליהם בטיולים בטבע, מאחר ומקורות מים אלו עלולים להיות מזוהמים בשתן של בעלי חיים חולים נגועים בלפטוספירוזיס.

 

החשוב מכל- דאגו לטיפול וטרינרי שוטף בכל בעלי החיים, וחיסונים שנתיים לכלבים

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

נחשף מרכז הפצה לוגיסטי של ביצים מוברחות ומכון "מיון" פיראטיים

24/04/2024

מחירים החדשים של מוצרי החלב בפיקוח:

15/04/2024

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום