משרד החקלאות אישר את פתיחת הייבוא מבולגריה, במהלכו יגיעו מיליוני ביצים לישראל

בעקבות החשש ממחסור ביצים
, משרד החקלאות אישר את פתיחת הייבוא מבולגריה, במהלכו יגיעו מיליוני ביצים לישראל. במקביל, בוחן השר עודד פורר את פתיחת הייבוא ממדינות נוספות
משרד החקלאות התיר רישיונות יבוא של 28 מיליון ביצים מאוקראינה, ספרד ופולין, בשל החשש ממחסור בביצים לקראת חגי ישראל, עקב מותן של עשרות אלפי תרנגולות
לפני כשבועיים התקבלו בקנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, כ-120 הודעות על תמותה של עשרות אלפי תרנגולות מטילות ואף תרנגולות לפיטום. בעיקר מלולנים ביישובי הצפון: אביבים, מרגליות, עלמה, דלתון, רמות נפתלי ועוד. בעקבות החשש ממחסור ביצים לקראת פסח, משרד החקלאות אישר את פתיחת הייבוא מבולגריה, במהלכו יגיעו מיליוני ביצים לישראל. במקביל, בוחן השר עודד פורר את פתיחת הייבוא ממדינות נוספות

לנוכח המלחמה באוקראינה, שביתת נהגי המשאיות בספרד וכדי למנוע מחסור בביצים לקראת חג הפסח, משרד החקלאות אישר (א`) לתגבר את המקורות לייבוא ביצים לישראל, וכעת גם בולגריה תצטרף לרשימת המדינות מהן ניתן לייבא. במשרד החקלאות ציינו כי הם ממשיכים להיות בקשר עם היבואנים ובוחנים את פתיחת ייבוא הביצים ממדינות נוספות, ביניהן הודו. יצוין כי פולין, שסומנה גם היא כיעד רלוונטי, כבר אושרה לייבוא ביצים לתעשייה, וכעת נבחנת התאמתה לייבוא ביצים לצריכה ביתית.

לקראת חג פסח חלה עלייה של כ-10% בצריכת הביצים הישראלית. בהתאם לכך, משרד החקלאות נערך מבעוד מועד ופעל כדי לתגבר את כמות הביצים המוצעת בשוק. בולגריה מצטרפת לפורטוגל, ספרד, איטליה ואוקראינה שכבר אושרו ועתידות לייבא לישראל מיליוני ביצים כתוספת לתוצרת המקומית. על פי הערכות גורמי המקצוע, עם גמר התהליכים מול הבולגרים, כבר במהלך שבוע הבא יוכלו כבר יבואנים לייבא ביצים גם מבולגריה, ולתת מענה לצריכה הישראלית.

במשרד החקלאות מציינים כי אוקראינה אושרה לייבוא ביצים רק לפני כשנתיים, בעוד שייבוא ביצים לקראת פסח מתקיים מזה שנים רבות לנוכח העלייה בביקוש. מכאן ניתן לתת מענה לצריכה המקומית באמצעות ייבוא ממדינות מאושרות ומיעדים נוספים שיאושרו.

פרסום

מתחילת השנה ועד כה ייבאו לישראל כ-50 מיליון ביצים, והמשרד פתח זה מכבר מכסות לעוד 70 מיליון ביצים נוספות. ככל שיידרש, המשרד יפתח מכסות נוספות. מנתוני משרד החקלאות ופיתוח הכפר עולה כי הישראלי צורך מדי שנה בממוצע כ- 240 ביצים, ובחודש כ-20 ביצים בממוצע. לעומת זאת, לקראת חג הפסח, עולה צריכתו בכ-10%, לכ-22 ביצים בחודש.

פרסום

נוסף על כך, ועל מנת למנוע מצב של מחסור בביצים לקראת החג, בחודשים האחרונים, משרד החקלאות פתח מכסות ביצים פטורות ממכס, וכן הקל על יבואני הביצים. בתוך כך, פנה המשרד לשותפויות הסחר בעולם לאישור תחנות מיון נוספות, הוציא צוותי ביקורת בנוהל מזורז על מנת לבחון את האפשרות לייבוא ביצים ממדינות נוספות, ויחד עם משרד הבריאות, משרד החקלאות האריך את משך חיי המדף של הביצים לשיווק כדי לאפשר יבוא ממדינות מרוחקות יותר..

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מספר ציפורים מתות מאזור המרכז, הגיעו למכון הווטרינרי לבדיקה ונמצאו חיוביות ...

01/07/2024

משרד החקלאות אישר מכסת ייבוא ביצים בהיקף של 10 מיליון ביצים בפטור ממכס לחוד...

23/06/2024

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

מספר ציפורים מתות מאזור המרכז, הגיעו למכון הווטרינרי לבדיקה ונמצאו חיוביות ...

01/07/2024

משרד החקלאות אישר מכסת ייבוא ביצים בהיקף של 10 מיליון ביצים בפטור ממכס לחוד...

23/06/2024

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום