משרד החקלאות מציג: כך יהפכו האצות לחומר גלם בקולינריה הישראלית ואף מעבר לה!

במדינות אירופה, ישנן למעלה מ-480 חברות אירופיות וחקלאים העוסקים בתחום • המחזור הכלכלי של החברות מוערך בכ-750 מיליון יורו • סך שווי השוק, הכולל הוא כ-900 מיליון יורו •

בישראל קיימות כ-20 חברות בתחום, המעסיקות למעלה מ-200 עובדים בשטחי גידול מקומיים המשתרעים על כ-230 דונם, והכנסות הענף נאמדות בכ- 220,000,000 ₪

שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל: "ענף גידול האצות הולך ומתפתח בישראל ובעולם, וכך גם ההשקעות בו גדלות משנה לשנה. ענף זה משמש כמרכיב חיוני בתעשיית התרופות, הקוסמטיקה, וכתוסף לייצור מוצרי מאכל, ונחשב למנוע הצמיחה הבא של החקלאות"

בחלקים מסוימים בעולם, האצות הפכו כבר מזמן למוצר ייחודי בתפריט. בישראל, למדנו להכיר אותן בעיקר בצורתן המגולגלת, עם אורז ותוספות מגוונות, במאכל האסייתי הפופולארי בישראל – סושי. אך מאז השתלבותו של הסושי בקולינריה הישראלית ועד היום עברו המון אצות בים וגם בבריכות גידול מלאכותיות. בכנס שאירגן הבוקר אגף הדיג במשרד החקלאות, סקר המשרד באמצעות המומחים וחברות בעלות שם את ההיבטים המרכזיים בענף האצות: הרחבת הפעילות בענף, פיתוחים בתחום הביוטכנולוגיה, הצגת טכנולוגיות ופתרונות מתקדמים, הצגת זנים פופולאריים והתנסות במוצרים, וגם התחזית – מה עוד צופה לנו הענף? כאשר המטרה המשותפת: מיסוד הענף והמגדלים בו לכדי איגוד אחד וכך להגדיל באופן משמעותי את הענף.

פרסום

מנתוני משרד החקלאות עולה כי ישנן כ- 20 חברות המייצרות אצות הפזורות באזורים שונים בארץ, כאשר חברות אלה מעסיקות למעלה מ-200 עובדים בשטחי גידול מקומיים המשתרעים על כ-230 דונם. על פי הערכות, בתוך מספר שנים צפוי הענף ולהגיע למעלה מ-900 דונם. על פי ניתוח הענף בשנים האחרונות, הכנסות הענף נאמדות בכ- 220,000,000 ₪.

במסגרת הכנס, השתתף מנכ"ל איגוד חברות האצות של מדינות אירופה, אשר הציג בין היתר את התפתחות ענף האצות העולמי, ובפרט במדינות אירופה. מתמונת המצב עולה כי במדינות אירופה, ישנן למעלה מ-480 חברות אירופיות וחקלאים העוסקים בתחום האצות. המחזור הכלכלי של החברות הללו מוערך בכ-750 מיליון יורו, וסך שווי השוק, הכולל הוא כ-900 מיליון יורו. כיום, קיימות למעלה מ-300 קבוצות מחקר, ו-90 חברות במדינות שאינן חלק ממדינות של האיחוד האירופי (הנתונים באדיבות החוקר Dr. Vitor Vardelho). 

לצד זאת, הציגו גם חברות מקומיות המתמחות בתחום, כגון: חוות סיקורה, המייצרת כ-100 טון בשנה של אצות (רטובות) בעלות עלים רחבים וגדולים, המשמשים בעיקר את ענף הקולינריה המקומי. על פי נתוניה, מידי ארבעה ימים מכפילה האצה את המסה שלה. החברה מייצרת את האצות שלה באמצעות מכלי בריכות ענק הנמצאות על היבשה, ובכך שומרת על גידול האצות במקום נקי ומפוקח. תוצרי החברה נמכרים בכ-250 נקודות מכירה ברחבי הארץ; חברת Baralgae מייצרת שלושה סוגים שונים של אצות בו זמנית. מדובר בחברה המייצרת מידי שנה כ-70 טון אצות, באמצעות מכלים דקים ובהם מים. המכלים מנוהלים באמצעות אפליקציה מרחוק, ללא צורך בהימצאות בשטח, וכך ניתן לחשב את הטמפרטורה של המים וכן את שאר התנאים הנדרשים לגידול האצות; חברת Abundance בעלת כ-30 דונם של גידולי ספרולינה, בין הגדולים באגן הים התיכון. החברה מייצאת לאירופה את מוצריה, ובפרט את הספרולינה הטרייה קפואה, שייחודית מאוד ביחס למדינות אירופה וארה"ב, ועוד מספר חברות טובות שפרצו ותפרוצנה את דרכן בישראל ובעולם. 

פרסום

שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל: "ענף גידול האצות הולך ומתפתח בישראל ובעולם, וכך גם ההשקעות בו גדלות משנה לשנה. ענף זה משמש כמרכיב חיוני בתעשיית התרופות, הקוסמטיקה, וכתוסף לייצור מוצרי מאכל, ונחשב למנוע הצמיחה הבא של החקלאות" עוד הוסיף: "אני מברך על הכנס שיתקיים כאן במשרד החקלאות בפעם ה-2. זו הזדמנות למפגש בין המגדלים, החוקרים ובעלי חברות להציג זנים וטכנולוגיות חדשות, אשר יביאו לקידום ופיתוח הענף".

נעם מוזס, מנהל תחום חקלאות ימית באגף הדיג, משרד החקלאות: "ענף האצות המקומי הוא ענף צעיר יחסית שהולך וצובר תאוצה עם השנים. היום, לאחר כברת דרך קצרה, האצה שכולנו מכירים, אינה רק סושי שרבים מאתנו אוכלים, אלא היא הפכה לתעשייה שלמה, המוסיפה רבות הן לתחום הקוסמטיקה והן לתחום הקולינריה הישראלית. אני מקווה שהכנס הזה יביא לאיחוד בין המגדלים ואלו יסחפו אחריהם עוד רבים אחרים שיעשו כבוד למדינת ישראל ויכבשו גם את התחום הזה בעולם".

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מה עושים הדגים בים כשחם להם ?
הגיעה זמנה של החקלאות הימית המקיימת
נתפסו ברשת: מה דגים בעזה?
האצה הכחולה - הן יצורים עתיקים מאוד – למעשה, הן היו כאן הרבה לפנינו.
תו 'חי בריא' ראשון לדגים - לדגיי עין גב בכנרת
מצילים את הכרישים
מה עושים הדגים בים כשחם להם ?
הגיעה זמנה של החקלאות הימית המקיימת
נתפסו ברשת: מה דגים בעזה?
האצה הכחולה - הן יצורים עתיקים מאוד – למעשה, הן היו כאן הרבה לפנינו.
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום