שר החקלאות אורי אריאל חתם על צו המעלה את מחירי החלב

במהלך דיון סוער סביב עדכון מחירי החלב שבפיקוח שמתעכב נוכח העדר חתימת שר האוצר, ציינו מספר מחברי ועדת הכספים כי בכוונתם להצביע נגד בקשות שיובאו לוועדה מצד האוצר עד לחתימתו: "שר האוצר מוביל את שוק החלב לכאוס". מנכ"ל תנובה הציג כי עד סוף השנה תגיע החברה לפער בן 200 מיליון ₪ בשל עליית מחירי החלב הגולמי: "אנחנו לא יודעים להתמודד מול ממשלה שאינה מכבדת הסכמים"

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני קרא לשר האוצר – משה כחלון לחתום על הצו או להביא לפתרון אחר: "במידה והדבר לא יבוצע נקדם חקיקת הוראת שעה שתעגן את עדכון המחיר ללא אישור השרים"

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני קיימה היום (ב') דיון בנושא 'החלטות שר החקלאות ופיתוח הכפר ושר האוצר בעניין עדכון מחירי החלב והשפעתם על עובדים בתעשיית החלב' וכן בהצעה לסדר של ח"כ מיקי לוי: 'החשש מפיטורי עשרות עובדים בתעשיית החלב בגלל מחלוקות בין שרי האוצר והחקלאות'.

הדיון התקיים על רקע ישיבת הוועדה בחודש שעבר, במסגרתה הצהיר שר החקלאות כי על רקע המלצת ועדת המחירים, הוא מוכן לחתום על העלאת מחירי מוצרי החלב שבפיקוח אם גם שר האוצר יחתום לאחר מכן, זאת נוכח מצוקת החברות והמחלבות על רקע העלייה במחירי הגלם.

פרסום

במהלך הדיון שוב צפה תמונת המצב במסגרתה שר האוצר מעכב את חתימתו על המלצת ועדת המחירים דבר המעכב את העלאת מחירי החלב שתחת פיקוח, במסגרת הדיון הציג מנכ"ל תנובה את מצוקת החברה המעסיקה אלפי עובדים בישראל וקרא לשרים לכבד את התחייבותם שעה שב-3 מועדים קודמים חתמו שרי האוצר על הורדת מחירים בעקבות המלצות הוועדה. חברי כנסת תקפו את העיכוב מצד שר האוצר ומספר מחברי ועדת הכספים הודיעו כי יסרבו לאשר בקשות תקציביות שיובאו לוועדה מצד האוצר. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני הציג מספר אפשרויות לפתרון אך ציין כי במידה ולא תהייה התקדמות וחתימה מצד השר תפנה הוועדה לחקיקת הוראת שעה שתעלה את המחיר בלי תלות בשרים.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני פתח את הדיון: "הנושא חוזר, זה היה גם בלחם ועכשיו זה גם בחלב, מצד אחד כולם רוצים שהמחירים יהיו נמוכים ומצד שני רוצים שעובדים יעבדו ולא יפוטרו כי המפעלים לא יוכלו לעמוד בעלויות. המציאות כרגע היא שאם לא מעלים בסכום מסוים אז עובדים יפוטרו, לא יוכלו להחזיק את העובדים האלה ולזה לא נסכים".

ח"כ מיקי לוי: "ראיתי לנכון להביא את הנושא לשולחן כדי שלא נצטרך לדון בפיטורים. אני מכבד את המשוואה שהמדינה יצרה לעניין החלב, על השולחן של שר האוצר ושר החקלאות יש פתרון נוסף בדרך של פיצוי המחלבות, אסור שנגיע לידי משבר".

ח"כ יעקב וקנין: "יש הסכם שאם יש עלייה במחירי התשומות אז צריך לעדכן את המחיר של מוצרי החלב וכן להיפך אם יש ירידה. יש שיטתיות שחוזרת שיש ירידה מורידים את המחיר, שיש עלייה לא מעדכנים למרות שיש הסכם ברור. אני מעביר מסר לשר האוצר – אם אתה רוצה שנתקע את כל מה שיש לך פה נתקע, לא יכול להיות שאתה מכבד הסכמים רק שנוח. החברות משלמות למחלבות את מחיר המטרה במלואו, אתם מביאים את המצב לכאוס".

ח"כ חיים ילין: "המחירים יעלו בבין 7 ל-9 אגורות, זה הרבה אך אם הם לא יעלו המצב יהיה חמור. אם לשר האוצר אכפת שישים יד בכיס על הסכם לוקר. זה הדבר הזול ביותר שיהיה למשק בסופו של דבר, גם לשמור על העובדים וגם להתייעל".

ח"כ איתן ברושי: "הדיון הזה לא מפתיע, בסופו של דבר אנחנו עדים למדיניות של האוצר. צריך פה 2 חתימות אבל זו למעשה חתימה אחת של שר האוצר כי שר החקלאות הודיע פה שאין לו בעיה להיות ראשון או שני. צריכה להיות החלטה ברורה שיחתם הצו עד סוף השבוע אחרת הוועדה תנקוט בסנקציות נגד האוצר, להוריד מסדר היום נושאים של האוצר, לעכב הצבעות במליאה. צריך לומר לשר האוצר – עד כאן. אי אפשר לא לקיים את החלטות הממשלה ולפגוע בענף כל כך חשוב".

ח"כ איילת ורבין: "צריך לראות איך הדבר הזה מטופל, כי בסופו של דבר אנחנו לא רוצים להגיע למצב שגם ישמור על הציבור. לראות איך לא כל הדבר הזה מתגלגל על הציבור. אני מסכימה שבירידה חתמו מיד וכאן מתמהמהים".

ח"כ איציק שמולי: "הסכמים צריך לכבד ואני מסכים עם כולם. לצד כך אני קורא להסתכל על התמונה הגדולה – כמו שאני רוצה הוגנות במחירים המפוקחים כך אני רוצה הוגנות במחירים הלא מפוקחים. בשנים האחרונות התנהגו בחזירות לא נורמלית במחירי המוצרים ללא פיקוח, המחיר של הקוטג' בין 2008 ל-2011 קפץ ב-40 אחוז בעוד מחיר המטרה קפץ ב-4 אחוז, אז הוגנות עד הסוף".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "אני רוצה להפנות אצבע כלפי שר האוצר, שהתחננו שלא יאשר את הבלו על הפחם שעולה 500 מיליון ₪ לא דאגו ליוקר המחיה ועכשיו בעלות של 80 מיליון ₪, שזה הרבה פחות הוא דואג. זו חברה שמוציאה מכיסה ואם לא יתעשתו היא תצטרך להתארגן והמשמעות היא בכוח האדם. הציבור לא טיפש, לכן שר האוצר צריך לנהוג באומץ ומנהיגות".

ח"כ מירב בן ארי: "לא תמיד אנחנו נמצאים במקומות נוחים, לפעמים גם צריך לעמוד מאחורי התעשייה הישראלית ולומר יש הסכם שיש לכבד אותו, אני מציעה ששר החקלאות יחתום כפי שצריך ויעביר לשר האוצר לחתימתו".

אייל מליס, מנכ"ל תנובה: "אנחנו מעסיקים 6,000 עובדים ועומדים בקשר הדוק עם 1,700 חקלאים כל יום. 4,300 מעובדי החברה הם עובדי פריפריה, 80 אחוז מחומרי הגלם שלנו הם כחול לבן – של חקלאיי ישראל אבל בישראל 2018 מאוד קשה לקיים תעשייה ואת עצמנו במכלול הרגולטורי. עם דבר אחד אנחנו לא יודעים להתמודד – להתמודד מול מדינה ומול ממשלה שאינה מכבדת את ההסכמים עליהם היא חתומה. 3 שנים ברציפות ב-3 פעימות ירדו מחירי החלב, ועדה מקצועית שהשרים החליטו עליה קיבלה את ההחלטה ואנחנו מכבדים זאת ורצנו להתאים את המציאות והורדנו מחירים, אבל כאשר אותה ועדה היא שמה את ה-3.4 אחוז על השולחן שלא מפצים ולו חלקית את ההפסד שאנחנו מעבירים לרפתנים אין מענה. מינואר 2017 שילמנו 150 מיליון ₪ נוספים ועד סוף השנה זה יהיה 200 מיליון על פער בעלות החלב הגולמי. התעשייה חלק מבשרה של המדינה, אני מבקש שאמנת בחירות קרובה לא תהייה זו שתביא אותנו לחשש להמשך קיום".

אחיאב שמחי, יו"ר ארגון עובדי תנובה: "אנחנו העובדים חרטנו על דגלנו את הורדת יוקר המחייה בהתייעלות, בהחלפת מכונות, אנחנו לוקחים החלטות ומביאים אותם לתוצאות. להיות מנהיג זה גם אומץ, מדובר בביטחון התעסוקתי של העובדים שלנו שלא יודעים מה ילד יום. האגרות שנלחמים עליהם זה המשכורות של העובדים שלנו".

פרסום

ד"ר אסף לוי, סמנכ"ל משרד החקלאות: "השר אמר שהוא מתכוון ורוצה לחתום, הוא רק רוצה לדעת שכוונת שר האוצר לחתום. לפני שבועיים הציע שר החקלאות לשר האוצר להעביר את הנושא לסעיף של היתר ההעלאה שאינו מצריך חתימות שרים".

כפיר בטט, אגף תקציבים, משרד האוצר: "הוועדה פרסמה את החלטתה ב-10 למאי, הנושא על סדר יומו של שר האוצר ועל שולחנו, היה לו אירוע גם במשפחה לכן חלק מהדיונים עוכבו. אין לי מה להוסיף".

ח"כ קנין: "מעתה כל העברה תקציבית אני מתנגד".

ח"כ לוי: "אני מצטרף".

ח"כ עודד פורר: "אם אף אחד לא מקבל את ההחלטה אז צריך לשחרר את השוק".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון "מירב בן ארי, אני מבקש שאת ואני נבוא בדברים עם שר האוצר. אין אחד מחברי הוועדה שלא אמר שזה מה שצריך לעשות – לעדכן את המחיר. אי אפשר להתנהל ככה מול תעשיית החלב במצב שיש הסכם, הם משלמים לרפתנים את המחיר המלא ושיש עלייה נעלמים להם, במצב הזה אם הם לא ירוויחו לבסוף הם יפטרו כמות גדולה של עובדים. בפנינו כמה אפשרויות, אני קורא לשר לחתום או לפנות לפתרון אחר ובמידה וזה לא יעשה יש לנו אפשרות שהיא האחרונה בסדרי העדיפויות אך נפנה עליה אם נצטרך והיא לחוקק הוראת שעה שתקבע את העלייה ואז אנחנו יכולים להימנע מבקשה של השרים, אני מקווה שלא נצטרך להגיע לזה".

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-50,000 ביצים לא מפוקחות שהוברחו משטחי הרשות הפלשת...

11/04/2024

רפורמת הלולים נדחתה ל-2027 בעקבות המלחמה בצפון

08/04/2024

נתוני הצריכה של בקר עופות ודגים שהיו לנו ב-2023 לעומת 2022

08/04/2024

קורס טיפול בזבל מהרפת, מאי-יולי 2024

03/04/2024

טון בשר בקר, בשר עוף ודגים נתפסו בשני אטליזים בראשון לציון ובחולון

03/04/2024

מאזן אספקת המזון 2022

19/03/2024

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-50,000 ביצים לא מפוקחות שהוברחו משטחי הרשות הפלשת...

11/04/2024

רפורמת הלולים נדחתה ל-2027 בעקבות המלחמה בצפון

08/04/2024

נתוני הצריכה של בקר עופות ודגים שהיו לנו ב-2023 לעומת 2022

08/04/2024

קורס טיפול בזבל מהרפת, מאי-יולי 2024

03/04/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום