תערובת חדשה לחיזוק מערכת העיכול של עגלים יונקים,

תערובת חדשה לחיזוק מערכת העיכול של עגלים יונקים,

פותחה במעבדות המחקר והפיתוח של 'צמח תערובות'

 

מפעל צמח תערובות מפתח ומשווק, מזה כמה שנים, תערובות להזנת עופות ללא אנטיביוטיקה. הפיתוח, שכלל תהליכי חדשנות מתקדמים, היקנה לחוקרי ותזונאי 'צמח תערובות' ידע רב וביטחון באפשרות לגדל בעלי חיים בצורה כלכלית ורווחית, גם מבלי להסתמך על תרופות וסוגי אנטיביוטיקה. בהתבסס על ידע וניסיון זה, פיתחו תזונאי 'צמח תערובות' תערובת חדשנית גם לעגלים יונקים. התערובת החדשנית מכילה תמציות צמחים ומוצרי שמרים המהווים תחליף ראוי לשימוש המונע באנטיביוטיקה ובקוקסידיוסטטים.

פרסום

 

מערכת העיכול של העגלים היונקים, ידועה כבעלת רגישות גבוהה. עגלים ועגלות משלשלים לעיתים קרובות, מה שגורם לסכנת התייבשות ולחולשה כללית. אחת הבעיות הנפוצות הינה הקוקסידיוזיס, ורוב המשקים מקפידים בשל כך להוסיף קוקסידיוסטט לתערובת. תחלואה נוספת עלולה להיגרם מקריפטוספורידיה, קולי או סלמונלה.

 

התערובת החדשה, המחוזקת ליונקים, מכילה חומרים טבעיים, שיעילותם הוכחה ,לדיכוי קוקסידיות וחיידקים פתוגניים במעיים. לצד אלו, התערובת מכילה גם חומרים התורמים לחיזוק המערכת החיסונית של העגלים, שילוב המבטיח גידול בריא יותר, התפתחות טובה יותר, מניעת שלשולים והקטנת תחלואה ללא צורך בשימוש בתרופות ובאנטיביוטיקה.  כיום כבר ידוע ומוכח, כי המצב הבריאותי וביצועי הגדילה של עגלות הינם בעלי השפעה רבה, על תנובת החלב בעתיד. שיטות גידול טובות מתחילות מרגע ההמלטה ושמות דגש מיוחד על החודשים הראשונים לחיי העגלה. המטרה העיקרית היא לשמור עליה חיונית ובריאה. ההשקעה בגידול מיטבי של עגלות בריאות במשק החלב, הינה שלב בסיסי ובעל חשיבות רבה לעתיד העדר והרפת.

 

תחלואת עגלים יונקים

התחלואה העיקרית של עגלים יונקים היא תחלואת המעיים כאשר במקום השני באה תחלואת דרכי הנשימה. שלשולים גורמים לאיבוד נוזלים ואלקטרוליטים המופרשים בצואה, וכתוצאה מכך, להתייבשות ולסכנת מוות.  תחלואת היונקים גורמת להפסדים כלכליים רבים, הן כתוצאה מעלות הטיפול בהם והן כתוצאה מהפגיעה בהתפתחות וביצרנות העתידית.

קוקסידיוזיס הינה מחלת מעיים נפוצה כמעט בכל גידול אינטנסיבי. המחלה נגרמת על ידי טפיל וגורמת לשלשול שעלול אף להפוך לשלשול דמי במקרים החמורים. בנוסף, העגלה עלולה להתייבש ולאבד את התיאבון. אחת הפגיעות של זיהום המעיים בקוקסידיות הינה הפגיעה ארוכת הטווח בספיגת המזון דרך דפנות המעי. הטפילים גורמים לסוג של צלקות בדופן המעי ומקטינים בכך את יכולת ספיגת המזינים בצורה משמעותית. כך נפגעת נצילות המזון, קצב הגידול ואף תנובת החלב העתידית. לעיתים קרובות, מחלת הקוקסידיוזיס מחלישה את העגלה וגורמי מחלה נוספים "מתלבשים" עליה. במקרה כזה, העגלה תסבול, בנוסף לקוקסידיוזיס, גם מזיהום בחיידקי קולי או סלמונלה

פרסום

קריפטוספירודיוזיס, או בקיצור – קריפטו, נגרמת גם היא על ידי טפיל המתיישב במעיים של העגלה. גם טפיל זה גורם לשלשולים חריפים, לאובדן תיאבון ולהתייבשות. הטיפול בקריפטו הינו קשה ומסובך יותר מהטיפול בקוקסידיוזיס, וההקוקסידיוסטטים ה"מסורתיים" אינם יעילים נגדה.

תערובת יונקים מחוזקת

התערובת החדשה של צמח תוכננה במיוחד במטרה למנוע תחלואת מעיים בעגלים ובעגלות הצעירות, ומבוססת על חומרי גלם איכותיים ובעלי נעכלות גבוהה, אליהם מוספים חומרים טבעיים שיעילותם הוכחה. העקרונות שהנחו את חוקרי מעבדות המחקר והפיתוח, מבוססים על הידע הרב שנצבר ב'צמח תערובות' בתכנון וייצור תערובות ללא אנטיביוטיקה וללא קוקסידיוסטטים לעופות. 'צמח תערובות', בשיתוף חברת "עוף טוב', הינן מובילות עולמית בתחום הזנה וגידול פטמים ללא אנטיביוטיקה. במסגרת זו נבחנו גישות שונות ותוספים רבים עד לגיבוש הנוסחה המנצחת. התערובת המחוזקת ליונקים מתבססת על הניסיון והידע הרב שנצבר ומיישמת את אותם העקרונות בעגלות ועגלים צעירים.

התערובת החדשה תוכל למנוע, או לכל הפחות להקטין מאוד, את הפגיעה של הקוקסודיוזיס ושל הקריפטוספירודיוזיס ובו בעת לחזק את המערכת החיסונית של היונקים ובכך להפחית את כלל התחלואה ביונקיה. היונקים הם עתיד הרפת וכל שיפור בבריאות ובביצועי הגדילה שלהם ישתקפו בעתיד בביצועי העדר.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תקופת האיסור על הדיג למעט חריגים וסייגים, תחול מה-30 באפריל ועד ה-30 ביוני

25/04/2024

בשלוש העונות האחרונות קנט שילמה למגדלי המדגה למעלה מ-20 מיליון ש"ח

18/04/2024

מה עושים הדגים בים כשחם להם ?
הגיעה זמנה של החקלאות הימית המקיימת
נתפסו ברשת: מה דגים בעזה?
תו 'חי בריא' ראשון לדגים - לדגיי עין גב בכנרת
תקופת האיסור על הדיג למעט חריגים וסייגים, תחול מה-30 באפריל ועד ה-30 ביוני

25/04/2024

בשלוש העונות האחרונות קנט שילמה למגדלי המדגה למעלה מ-20 מיליון ש"ח

18/04/2024

מה עושים הדגים בים כשחם להם ?
הגיעה זמנה של החקלאות הימית המקיימת
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום