תקופת האיסור על הדיג למעט חריגים וסייגים, תחול מה-30 באפריל ועד ה-30 ביוני

משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מודיעים על תקופת האיסור על הדיג בים התיכון במהלך עונת הרבייה והגיוס

תקופת האיסור על הדיג למעט חריגים וסייגים, תחול מה-30 באפריל ועד ה-30 ביוני

במהלך עונת הגיוס בחודשים יולי ואוגוסט יחול איסור על דיג מכמורת

 

פרסום

כבכל שנה, אגף הדיג במשרד החקלאות מכריז על תקופת איסור הדיג בים התיכון על שיטותיו השונות בהתאם לתקנות הדיג, במטרה להבטיח תהליך רבייה תקין וסדיר של הדגים בים התיכון בעונת הקינון וההטלה ושמירה על משאב הדגים. ההגבלות על הדיג יחולו השנה בתקופת עונת הרבייה, בה הדגים מתרבים ובעונת הגיוס, בה דגים חדשים מצטרפים לאוכלוסיית הדגים הבוגרים. תקופת האיסור על הדיג בשל עונת הרבייה, תחול מה-30 באפריל 2024 ועד ה-30 ביוני 2024 ותקופת האיסור על הדיג בשל עונת הגיוס, תחול מה-1 ביולי 2024 ועד ה-31 באוגוסט 2024. בהתאם, רשות הטבע והגנים, האמונה מטעם משרד החקלאות על הפיקוח על הדיג, יחד עם משרד החקלאות יגבירו את מאמצי ההסברה והפיקוח מול קהילת הדייגים ומשתמשי הים. בתקופה זו תבוצענה פעילויות פיקוח בים, במעגנות ובחנויות הדיג לאורך כל שעות היום ובצוותים מתוגברים.

 

באשר לעונת הרבייה, על פי תקנות החוק, במהלך תקופה זו חל איסור לדוג דגים בים התיכון למעט באמצעות דיג מכמורת ודיג חכה מהחוף. הדיג ברשתות עמידה וזריקה אסור לאורך כל התקופה. בחודש מאי, בין התאריכים 30.4.2024 ועד ה-1.6.2024, מותר יהיה לדוג מינים מסוימים על פי רשימה מוגדרת ברשת טבעת, ברובה, ובחכה מסירה. בחודש יוני, בין ה-1.6.2024 ועד ה- 30.6.2024, יהיה ניתן לדוג מינים מסוימים בשאראק צף. באשר לעונת הגיוס, בין ה-1.7.2024 עד ה-31.8.2024, במהלך תקופה זו מותר לדוג בכל השיטות, פרט לדיג מכמורת.  כל זאת בהתאם לסייגים והגבלות להלן:

 

הגבלות לדיג ברשת טבעת (צ'ינצ'ולה) בעונת הרבייה: הדיג מותר למינים מסוימים רק במהלך חודש מאי ובעומק מינימום של 20 מטר. חל איסור לדוג בעומק קטן יותר. בין המינים המותרים לדיג בשיטה זו (בסוגריים – השם העממי של הדג):

 • מותר לדיג: אטרומאוס כל-ימי (סרדין עגול), גממית הפסים (שלמה, בוחלו), רצוען דק-זנב (נחש), טונית אטלנטית (פלמידה שחורה), צנינית אטלנטית ודבשתן ים תיכוני (בן גוריון).
 • מאורך 11 ס"מ ויותר: טרית דקה וסרדינים אחרים (סרדין) וצנינון דו ימי (אינתיפאדה, טורגולוס).
 • מאורך 20 ס"מ ויותר: אספירנה חלקה (ספירנה, ברקודה), אספרינה מליטה (מליטה, זנב צהוב) וקיפון גדול-ראש/זהוב/טובר (בורי שפן, דהבאן, טובר, צפלוס).
 • מאורך 30 ס"מ ויותר: סקומברן זריז (פלמידה לבנה, פלמוד).
 • שאר המינים אסורים לדיג בתקופה זו.

 

הגבלות לדיג ברובה דיג או חכה מכלי שיט: הדיג מותר למינים מסוימים רק במהלך חודש מאי בעומק מינימום של 10 מטר. חל איסור לדוג בעומק קטן יותר. בין המינים המותרים לדיג בשיטות לעיל והסייגים (בסוגריים – השם העממי של הדג):

 • נימי דו-ימי (ברבון, ג'רבידה חדשה, סייפן) – עד 15 דגים ביום
 • טונית אטלנטית (פלמידה שחורה) – עד 2 דגים ביום
 • סקומברן זריז (פלמידה לבנה, פלמוד) – עד 2 דגים ביום, מאורך 30 ס"מ ויותר
 • זהרון הדור

שאר המינים אסורים לדיג בתקופה זו.

 

הגבלות לדיג ברשת עמידה: הדיג מותר רק במהלך חודש מאי בעומק מינימום של 30 מטר ובמידת עיני רשת 50 מ"מ מקשר לקשר.

 

הגבלות לדיג בשאראק צף (מערך קרסים צף): הדיג מותר למינים מסוימים רק במהלך חודש יוני בעומק מינימום של 40 מטר. חל איסור לדוג בעומק קטן יותר. בין המינים המותרים לדיג בשיטה זו (בסוגריים השם העממי של הדג):

 • טונה אלבקור (אלבקור)
 • דג חרב (חרב)
 • רעמתן כחלחל (דוראדו, דולפין פיש, מהי מהי).
 • טונה כחולת סנפיר – מאורך 70 ס"מ ויותר

שאר המינים אסורים לדיג בתקופה זו.

פרסום

 

ניר פרוימן, מנהל אגף הדיג וחקלאות המים במשרד החקלאות: "מתוך הכרה בחשיבות של שיטות דיג מבוקרות למאזן האקולוגי בים, משרד החקלאות יישם בשנים האחרונות שורה של צעדים שמטרתם לעצור את דילול הפרטים ולשמור על אוכלוסיית הדגים הטבעית בים התיכון. אחד הצעדים המרכזיים שנקבעו היה יישום מגבלות דיג שנתיות במהלך עונת הרבייה והגיוס. הגבלות אלו תוכננו אסטרטגית כדי לספק חלון לרביית דגים, זאת תוך המשך קיום ענף דיג בר קיימא לצד שמירה מיטבית על המגוון האקולוגי ובתי הגידול הרגישים בים".

 

יגאל בן ארי, מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים: "מגבלות עונת הרבייה הן מהחשובות והמשמעותיות ביותר, תפקידן להבטיח את שגשוג הדגה והדור הצעיר של הדגים לחופי ישראל, אנו מצפים מהדייגים להקפיד ולשמור על המגבלות מתוך הבנת האינטרס המשותף ואהבת הים".

 

לבירורים ושאלות בנושא זה, ניתן לפנות למוקד משרד החקלאות שמספרו 6016*, להיכנס לאתר משרד החקלאות, או לאתר רשות הטבע והגנים

 

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תקופת האיסור על הדיג למעט חריגים וסייגים, תחול מה-30 באפריל ועד ה-30 ביוני

25/04/2024

בשלוש העונות האחרונות קנט שילמה למגדלי המדגה למעלה מ-20 מיליון ש"ח

18/04/2024

מה עושים הדגים בים כשחם להם ?
הגיעה זמנה של החקלאות הימית המקיימת
נתפסו ברשת: מה דגים בעזה?
תו 'חי בריא' ראשון לדגים - לדגיי עין גב בכנרת
תקופת האיסור על הדיג למעט חריגים וסייגים, תחול מה-30 באפריל ועד ה-30 ביוני

25/04/2024

בשלוש העונות האחרונות קנט שילמה למגדלי המדגה למעלה מ-20 מיליון ש"ח

18/04/2024

מה עושים הדגים בים כשחם להם ?
הגיעה זמנה של החקלאות הימית המקיימת
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום