2.44 מיליארד ביצים יאושרו לגידול ב-2021

בתום שורה של דיונים סוערים אישרה ועדת הכלכלה: 2.44 מיליארד ביצים יאושרו לגידול ב-2021 – עלייה של בכ-5% במכסה לעומת אשתקד
היו"ר מרגי: קיימנו דיוני עומק ושיפרנו את מצבם של כל הצדדים
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה היום את תקנות מכסות הביצים לשנת 2021, שהגיש משרד החקלאות. לפי התקנות שאושרו, המכסה לשנה הבאה תעמוד על 2.44 מיליארד ביצים. בהתאם לדרישת היו"ר מרגי עוד בדיונים הקודמים, מדובר בתוספת של כ-4.7% לעומת המכסה השנה שעמדה על 2.33 מיליארד ביצים.
הדיון בתקנות החל לפני כשבועיים, והיו"ר מרגי שב והתייחס לצורך במעבר ללולים ללא כלובים. הוא דרש להתחיל לעבוד על הרפורמה מיד, ושב וקרא למשרד האוצר לממן אותה: "זה לא כסף גדול. אי אפשר לצייר את המגדלים כמי שלא רוצים את רווחת העוף, אבל גם המגדלים לא יכולים להמתין יותר כי בסוף לא תהייה ברירה והמכסות לא יעודכנו".
על מנת לתמרץ את המגדלים לעבור ללולים ללא כלובים הוחלט כי מגדלים בלולים ישנים יזכו לתוספת של 4% בלבד למכסה, בעוד מגדלים שיעברו לגידול בלולים משודרגים יזכו לתוספת של אחוז אחד נוסף. עם זאת, גם התוספת הבסיסית של 4% תינתן רק למגדלים שיעמדו במספר דרישות, בהן בדיקה של השירותים הווטרינריים באשר לקיבולת הלול.
בדיון היום ביקש היו"ר מרגי תיקון נוסף, שנועד לסייע למעבר לגידול בלולים ללא כלובים. הוא דרש כי 50% מתוך 170 המכסות החדשות שאושרו יינתנו למגדלים ללא כלובים, לעומת עד 30% שהציע משרד החקלאות בתחילה. ח"כ תמר זנדברג אמרה כי צריך לוודא שגם אם יינתנו פחות מ-170 מכסות, אז עד חצי מהן יינתנו למגדלים בלולים ללא כלובים, היו"ר מרגי קיבל זאת והוועדה אישרה את הצעתם המשולבת.
ח"כ ניר ברקת התייחס לרפורמה ואמר כי החתימה על ההסכם הקודם הייתה בביתו ובתיווכו, אז ההסכם לא יושם. היו"ר מרגי העיר כי כולם מילאו את חלקם בהסכם הזה, חוץ מהאוצר. ח"כ רם בן ברק אמר כי צריך לאפשר למי שיכול לבנות לול ללא כלובים בחצרו, ולא מחוץ ליישוב. ח"כ יוראי להב הרצנו אמר כי התקנות לא משיגות את האיזון הנדרש בין המגדלים לרווחת בעלי החיים, והוסיף כי צריך לחייב הרחבת לולי המעוף.
ח"כ שרן השכל אמרה כי המטרה היא לקדם את ישראל לאמת מידה שמטיבה עם בעלי החיים ולעבור ללולים ללא כלובים. לדבריה, אם הדבר לא יהיה במסגרת התקנות זה לא יקרה. ח"כ השכל דרשה כי כל המכסות החדשות יחולקו רק למגדלים בלולים ללא כלובים. היו"ר מרגי אמר בתגובה, כי הוא תומך בדרישה אך לא מוכן להפקיר את המגדלים אם המדינה לא מסייעת להם בשדרוג הלולים. עם זאת, הוא הבהיר כי תהייה מינימום פגיעה בבעלי החיים ומקסימום מעבר לטובת גידול בלולים ללא כלובים.
יועצת ראש הממשלה לזכויות בעלי חיים, טל גלבוע, אמרה כי הרפורמה לא יצאה לפועל לא רק בגלל האוצר, ואמרה: "כשהאוצר שם כסף צריך שיהיה מי שייקח אותו". היא ביקשה שכל לול חדש שייבנה בישראל יהיה ללא כלובים. היו"ר מרגי אמר כי התקנות לא עוסקות בכך ושינוי כזה צריך להביא בחקיקה ראשית. הוא הוסיף כי אם הממשלה תביא לאישור הוועדה רפורמה היא תדון בה בכבד ראש. "כולם חפצים בלולי חופש, כולל המגדלים, רק שצריך לאפשר זאת בתנאים הוגנים", אמר.
סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, ד"ר אסף לוי, הגיב לדברים ואמר כי גידול בלולים ללא כלובים יקר יותר, בעוד שהמגדל לא מקבל תשלום גבוה יותר על כל ביצה. לוי אמר כי המשרד לא יתנגד לדרישת היו"ר מרגי, להעלות את שיעור המכסות החדשות שיוקצו לגידול בלולים ללא כלובים – מ-30% ל-50%.
לפני ההצבעה ביקש ח"כ אריאל קלנר לבטל את המכסות. היו"ר מרגי אמר בתגובה כי הצעה כזאת לא על הפרק בכלל והיא אינה חלק מהתקנות. בתום הדין הזכיר היו"ר מרגי כי הוועדה קיימה מספר ישיבות טעונות בתקנות, והביאה שיפורים לכל הצדדים. התקנות אושרו פה אחד, בתמיכת היו"ר מרגי, ח"כ קרן ברק, ח"כ רם בן ברק, ח"כ אתי חוה עטייה וח"כ ניר ברקת.

פרסום
Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

נחשף מרכז הפצה לוגיסטי של ביצים מוברחות ומכון "מיון" פיראטיים

24/04/2024

מחירים החדשים של מוצרי החלב בפיקוח:

15/04/2024

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום