אושרו השקעות באילת בפרויקט הדגיגים, בחלבון מן הים ובפרויקטים נוספים

במסגרת התוכנית הממשלתית לפיתוח העיר אילת, אישרה הממשלה השקעות בפרויקט הדגיגים, בחלבון מן הים ובפרויקטים נוספים בתחום החקלאות הימית באילת ובסביבתה

בישיבת הממשלה המיוחדת שהתקיימה אתמול (ב') באילת, אושרה התוכנית הממשלתית לפיתוח העיר אילת בעלות של של 530 מיליון ₪. התוכנית כוללת את שיפור שירותי הבריאות, קידום מנועי הצמיחה – תיירות, הנגשת שטחים לציבור, פיתוח חקלאות ימית ותעשיות מהים ונגישות תחבורתית למרכז הארץ.

 

בתחום החקלאות הועלו שלושה נושאים עיקרים: תקצוב 'המרכז הלאומי לחקלאות ימית' (מלח"י) לצורך קידום ומחקר; בחינת אפשרות העברת המכון לחברה ממשלתית (עסקית); והקמת פארק חקלאות ימית באזור ה"משתלות" ו"עין עברונה", בו ישוקעו 29 מליון ש"ח על מנת לאפשר ליזמים להקים מפעלים לייצור בתחום החקלאות ימית.

תקצוב מלח"י – העוסק בפיתוח טכנולוגיות לגידול דגי ים ויצורים ימיים אחרים, בעלי ערך כלכלי. מחקרי מלח"י יוצרים תשתית לפיתוח של חקלאות ימית בישראל כענף חקלאי חדשני המנצל מי-ים ומים מליחים ולהקמתן של תעשיות ביוטכנולוגיות נלוות, בהן חוקרים זנים ועמידות במחלות. בישיבת הממשלה הוחלט כי מלח"י תתוקצב ב-24 מיליון ש"ח בתשתיות, לצורך קידום מחקר בפרויקט הדגיגים (ובניהם דגי טונה), אשר יביא להגדלת הענף והמסחר. בנוסף, יוקם צוות של מנכ"לי המשרדים שיבחנו את העברת מלח"י לחברה ממשלתית עצמאית (עסקית).

פרסום

הקמת פארק חקלאות ימית תעשייתית, השקעה באתר "המשתלות" ו"עין עברונה" – בהמשך להחלטת ממשלה משנת 2012, האזור מיועד לפיתוח הקרקע וגידול מוצרים מן הים. בין השאר, יוקמו מפעלי תעשייה לטיפול בדגים, מפעלי אצות, בריכות לגידול דגים וחלבון מן הים וכו'. הפרויקט הינו בשיתוף פעולה של משרדי החקלאות והכלכלה בו יושקעו בשנים 2019-2023 כ-29 מיליון ש"ח, כל זאת על מנת לאפשר ליזמים ליצור חקלאות ימית ולפתח את קרקע בשימוש במי- ים. פארק תעשיות זה יביא לשגשוג הכלכלה הישראלית וליצירת מקומות עבודה לתושבי האזור.

Responsive
ראש הממשלה בביקור במרכז הלאומי לחקלאות ימית, צילום: באדיבות דוברות שר החקלאות

היום (ב') ביקרו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החקלאות אורי אריאל במרכז הלאומי לחקלאות ימית באילת, בהמשך לישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול, במסגרתה אושרה התוכנית לביסוס מעמדה של אילת כמרכז מחקרי-יישומי בינלאומי בתחומי המזון מן הים, החקלאות הימית והביוטכנולוגיה הימית.

פרסום

המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) השייך למכון לחקר ימים ואגמים לישראל, ממוקם בחוף הצפוני של אילת ועוסק בפיתוח טכנולוגיות לגידול של דגי ים ויצורים ימיים אחרים בעלי ערך כלכלי. מחקרי מלח"י יוצרים תשתית לפיתוח של חקלאות ימית בישראל כענף חקלאי חדשני המנצל מי-ים ומים מליחים ולהקמתן של תעשיות ביוטכנולוגיות נלוות.

שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל :"הקופוקסון הבא של ישראל נמצא ביצור חלבון מן הים באזור אילת. לעיר אילת יש פוטנציאל אדיר לצד משאבי טבע מיוחדים, אשר יכולים להביא לשגשוג הכלכלה הישראלית וזאת בעזרת החקלאים הנפלאים שלנו שמצמחים ומיישבים את דרום הנגב. אנו בישיבת הממשלה העלנו תוכניות חשובות אשר יסייעו לפיתוח העיר אילת ולשגשוגה. משרד החקלאות פועל בכל המישורים על מנת להוציא תוכניות אלו לפועל ובהקדם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "זה מזון העתיד. הטכנולוגיה היא פנטסטית. החלטנו להשקיע כאן כמה עשרות מיליוני שקלים, קודם כל כדי להזניק את המחקר, וגם בהמשך, יחד עם השר אורי, לחבר עוד חברות כלכליות עולמיות. הרבה מדינות רוצות את זה. תחשבו על זה כ-8200 שאנחנו רוצים להרחיב ולהצמיד לו סטארטאפים."

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

תקופת האיסור על הדיג למעט חריגים וסייגים, תחול מה-30 באפריל ועד ה-30 ביוני

25/04/2024

נחשף מרכז הפצה לוגיסטי של ביצים מוברחות ומכון "מיון" פיראטיים

24/04/2024

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום