קורונה בבעלי חיים? אין מה לפחד אך מוטב להיזהר

בימים האחרונים פורסמו ידיעות בעיתונות בחו"ל על מספר מיקרים של נוכחות נגיף הקורונה בבעלי חיים, המלווה בהופעתם של תסמינים שונים המעידים על תחלואה אפשרית במחלה גם בקרב בעלי החיים.

בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מבהירים; שעד כה לא הגיעו לווטרינרים ברשויות בעלי חיים הנושאים את הנגיף. תוצאות המחקרים שהגיעו לידי הרופאים הווטרינריים, בעזרת ניסויים שנערכו בתנאי מעבדה של חתולים וחמוסים, לא הוכח כי בעלי החיים המודבקים משילים לסביבה את הנגיף, והם אינם עלולים להיות מקור הדבקה לבני האדם.

בכלל המקרים הידועים של בעלי חיים שנדבקו במחלה עולה כי בעלי החיים שחלו נדבקו מבני אדם חולים אשר שהו במחיצתם, ולא הוכח בדרך כלשהי כי בעלי חיים אלו יכולים להעביר את הנגיף בינם לבעלי חיים אחרים, או לבני האדם .ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מאמץ את ההעמדה הכללית של כלל ארגוני הבריאות בעולם. ונכון לבדיקות שנערכו בימים אלו, אין כל עדות לכך שבעלי החיים, ובמיוחד חתולים וכלבים, יכולים להפיץ את נגיף ה- SARS-COV-2 או להיות בעלי תפקיד אפידמיולוגי כלשהו בהפצת נגיף הקורונה לבני האדם.

 כתוצאה מכך, אין כל הצדקה לפגוע ברווחת בעלי החיים, למנוע תנועת בעלי חיים, לנטוש חתולים וכלבים, או לנקוט בצעדים כלשהם כלפי בעלי החיים באשר הם.

פרסום

 ד"ר אבי צרפתי יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים מציין כי בשל הצורך באיסוף מידע נוסף בנושא, מומלץ לעת עתה לנקוט במספר צעדים :

1 ) בעת הטיפול בבעלי החיים יש לנקוט בצעדים היגייניים בסיסים, כגון: שטיפת ידיים לפני ואחרי הטיפול בבעלי החיים, מניעת ערבוב בדברי המזון, כלי האוכל והציוד של בעלי החיים ובני האדם. כמו כן מומלץ לשטוף מידי יום את כלי האוכל והשתייה של בעלי החיים.

  2) אנשים שהובחנו כחולים ב- COVID-19 ימנעו ככל האפשר, מטיפול בבעלי החיים שבמחיצתם. במידה והדבר אינו אפשרי, יש לנקוט בצעדי מניעה, כגון: חבישת כפפות, רחיצת ידיים ושימוש במסכה בעת הטיפול בבעל החיים .

3מבודדים או חולים החיים בגפם – מומלץ להסדיר את יציאת הכלב על ידי מוביל או דוג ווקר בתיאום מראש. יש להשאיר את הכלב קשור ברצועה למוביל או לדוג ווקר.. על מוביל הכלב לחבוש כפפות ומסכת הגנה, ולנהוג בהתאם להנחיות משרד הבריאות .

פרסום

4 ) הטיפול בחתולי הרחוב ימשך בהתאם לתקנות לשעת חרום, "הבהרות לציבור החקלאים והעוסקים בתחומי חקלאות ובעלי חיים, לרבות חיות מחמד".

בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מוסיפים כי הם מברכים על הגידול המשמעותי במספר בעלי החיים המאומצים שחל מסוף חודש מרץ. מנתונים שנאספו בארגון עולה כי קיימת עליה ממוצעת של 250% של אימוץ בעלי החיים באירועי האימוץ ברשויות המקומיות. בארגון הנחו את מתאמי האימוץ, לבחון בקפידה כל בקשה לגופה, לבדוק כי המשפחה המאמצת מודעת להשלכות והמשמעויות של אימוץ בעל חיים, ושהיא אכן ערוכה לטפל בו גם לאחר שיסתיים מגפת הקורונה.

 

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

נחשף מרכז הפצה לוגיסטי של ביצים מוברחות ומכון "מיון" פיראטיים

24/04/2024

מחירים החדשים של מוצרי החלב בפיקוח:

15/04/2024

מפקחי משרד החקלאות תפסו כ-53,000 ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית

28/05/2024

דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדיקה ביחידת הפיצו"ח- בחקלאות

21/05/2024

משרד החקלאות ומנהלת תקומה ישקיעו 180 מיליון ₪ עוד השנה, בשיקום ובפיתוח משקי...

08/05/2024

פורום למאבק בעוני על התייקרות מחירי החלב: "משקפת תפיסה מעוותת של אחריות כלכ...

30/04/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום